باس‌داکت (BusDuct)

تاسیسات الکتریکی

می‌توان باس‌داکت را مدرنترین و پیشرفته‌ترین سیستم برق‌رسانی نامید. این سیستم از دو قسمت تشکیل شده است. باس به معنی گذرگاهی که در آن شینه مسی هادی جریان برق با وظیفه انتقال برق و داکت به معنی کانال‌های پیش‌ساخته الکتریکی که باس‌های حاصل جریان برق داخل آن تعبیه شده، می‌باشد.

باسبارترانکینگ BusbarTrunkig )) و باس‌وی (BusWay) نام‌های دیگر باس‌داکت است.

 از مزایای باس‌داکت‌ها می‌توان به ایمنی بالا، قابلیت جابجایی و انتقال و استفاده متعدد، عمرطولانی نسبت به کابل‌های برق، طراحی و نصب سریع و آسان، صرفه‌جویی در فضا، انشعاب‌گیری در محل، تبادل حرارتی سریعتر، صرفه‌جویی اقتصادی، سازگاری با محیط‌ ‌زیست (غیر‌سمی بودن عایق)، مقاومت مکانیکی بالاتر، عدم نیاز به نگهداری، انعطاف‌پذیری بالا (قابلیت بازیافت جابجایی استفاده مجدد و تغییرات)، ایمنی بالا نسبت به کابل و کاهش افت ولتاژ اشاره کرد.

در مواردی همچون بالا بودن جریان توزیع، محدودیت فضا، محدودیت زمان ( نیاز به سرعت نصب و راه‌اندازی)، نیاز به انعطاف‌ در انشعاب‌پذیری ، نیاز به طول عمر بالا، نیاز به شاخص IP بالا و نیاز به مصالح مقاوم، استفاده از باس‌داکت توصیه می‌شود.

همچنین درپروژه‌های کم‌ارتفاع و کم‌حجم به علت عدم توجیه اقتصادی و متناسب نبودن سطح تکنولوژی پروژه با تکنولوژی باس‌داکت و یا پروژه‌ها با سیستم سایت ران ((Site Run که جزییات از قبل قابل طراحی نبوده و در محل تصمیم گیری انجام می‌شود، استفاده از باس‌داکت توصیه نمی‌شود.

 


نظرات (0)
ارسال نظر

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so' - libMagickWand.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: