ترمووود (ThermoWood)

مصالح نوین

ترمووود ( Thermo Wood ) فرآیندی برای بهبود خواص مکانیکی و شیمیایی چوب است. طی این فرآیند چوب ‌بوسیله بخار آب حرارت داده می‌شود تا رطوبت داخلی (‌صمغ) به پایین‌ترین حد خود و در آخر با دمیدن بخار، به رطوبتی متعادل برسد.

فرآیند تبدیل چوب به ترمووود سه مرحله دارد. در فاز اول چوب داخل دستگاه بوسیله بخار آب 100 درجه و سپس 130 درجه حرارت داده می‌شود. در فاز دوم چوب دمایی معادل 180 تا 230 درجه تحمل می‌کند تا رطوبت داخلی آن به حداقل برسد. سپس بوسیله پاشیدن بخار آب دمای آن کاهش یافته و رطوبت نهایی چوب (رطوبت متعادل) به 4 تا 6 درجه می‌رسد.

 این چوب دارای ویژگی‌های بسیاری است. ویژگی‌هایی مانند‍‍‍‏ُ‎؛ مقاومت در برابر پوسیدگی، نور خورشید و رطوبت‏، مقاومت در برابر شرایط مختلف جوی، قابلیت شستشوی آسان، وزن بسیار سبک ، بدون تغییر شکل ظاهری، بدون هیچ مواد شیمیایی و سازگار با محیط زیست، رنگ یکنواخت، مقاوم در برابر قارچ و کپک و حمله حشرات (به دلیل عدم وجود مواد فلزی)، حداقل سطح رطوبت که باعث افزایش و مقاومت در برابر انبساط و انقباض می‌شود، مقاوم در برابر پوسته پوسته شدن، مقاوم در برابر چسبندگی و تابیدگی.

 

ترمووود به دو استاندارد کلی تقسیم می شود . چوب‌نرم‌ها (S-Class-Thermo ) که معمولا از درختان سوزنی برگ تولید می‌شوند و چوب سفت‌ها (D-Class-Thermo ) که از درختان پهن برگ بدست می‌آیند. لازم به ذکر است S  یا Stability به معنای پایداری و D  یا  Durability به معنای دوام است.

این محصول ابتدا در فنلاند بدست آمد و در سال 2000 سندیکای ترمووود در همین کشور تأسیس شد. هدف از تامین این سندیکا، آزمایش و  بررسی و نظارت بر محصولات و کارخانجات تولید ترمووود می‌باشد.


نظرات (0)
ارسال نظر

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/lib64/php/modules/imagick.so' - libMagickWand.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: